Siparişim ne kadar sürede elime geçer?
Sipariş sayfasında ürünün kargoya verileceği tarih belirtilmektedir. Siparişleriniz normal şartlarda bu süre içerisinde kargoya teslim edilir. Belirtilen süreler iş günü olarak değerlendirilmeli ve araya tatil günleri girdiğinde, sürenin tatil süresi kadar uzayacağı dikkate alınmalıdır.

Normal şartlar altında bulunduğunuz bölgeye göre ve siparişinizin hafta içi ve hafta sonu olmasına göre kargo teslim sürelerimiz değişmektedir. Uzaklığınıza göre 24 ya da 120 saatte teslimat adresinde bulunmanız koşulu ile siparişiniz size teslim edilecektir.

Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları Türkiye’nin her noktasına teslimat yapan kuruluşlardır. Buna rağmen Türkiye sınırları içerisinde bulunduğunuz bölgede anlaşmalı kargolarımızın şubeleri yok ise buralara Mobil Bölge adı altında haftanın belirli günlerinde teslimat yapılmaktadır. Eğer bulunduğunuz bölge Mobil Bölge diye tabir edilen yerleşim birimlerinin de dışındaysa siparişinizi en yakın Mobil Bölge’den ya da şubeden almak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda burada belirtilen teslimat süreleri ve kargo ücretlerinde farklılıklar meydana gelebilir.

Tek parçası 30 kg üzerinde olan kargoların teslimatı
Sitemizden sipariş verebileceğiniz ürünler arasında tek kutusu 30 kg’ın üzerinde olan gönderiler kapınıza kadar teslim edilir.

Siparişim hangi kargo firmasıyla gelecek?
Siparişleriniz UPS kargo ya da Borusan Lojistik firmalarından biriyle gönderilir. Teslimat adresi, ürünün çıkacağı depo vb. gibi etkenlere göre kargo seçimi size en uygun olacak şekilde tarafımızca yapılmaktadır. Alıcı tarafından kargo seçimi seçeneği yoktur.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?
Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya teslim edildiklerinde e-posta adresinize siparişiniz ile ilgili kargo sevk bilgileri gönderilmektedir. Bu bilgi e-postası yardımı ile ürününüzün ya da ürünlerinizin kargoya ne zaman teslim edilmiş olduğunu görebilirsiniz.

Siparişim kargoya verildikten sonra siparişimi takip edebilir miyim?
Siparişiniz kargoya verildikten sonra tarafınıza kargo takip numaranızı içeren bir teslimat/sevk maili gelecektir. Bu kargo takip numarası ile ilgili kargo firmalarının web sitelerinde yer alan Kargo Takip bölümünden ya da vilinze.com adresinde bulunan sipariş takip bölümünden online olarak takip edebilirsiniz.

Siparişim arızalı veya bozuk geldi ne yapmalıyım?
Kargonuzu teslim almadan önce yapmanız gerekenler;

Siparişiniz kargo görevlisi tarafınızdan size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanız gerekmektedir.

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak ürünü bize ulaştırmanız sonucunda, değişim işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

Elinize hasarlı ulaşan ürününüzü size teslimatı yapan kargo firması ile bize tekrar göndermelisiniz. Farklı kargo firması ile göndermeniz durumunda kargo ücreti size yansıyacaktır.

Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?
Kargo ile teslimi yapılan siparişleriniz fatura/sevk irsaliyesi ile kargo firmasına teslim edilmektedir. E-fatura mükellefi iseniz e-faturanız hazırlanır ve muhasebe sisteminiz üzerinden size ulaşır, değilseniz e-arşiv fatura belgeniz mail adresinize gönderilir.

Kargo teslimatı sırasında nelere dikkat etmeliyim?
Paket içeriği kontrol edilmeli eğer paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik söz konusu ise kargo tutanağı hazırlatarak tarafımıza geri gönderebilir ya da bilgi verebilirsiniz.

Eğer ürün kutusu size hasarlı ya da deforme olmuş olarak ulaştı ise paketi teslim almayarak doğrudan tarafımıza geri gönderebilirsiniz. Teslimat sonrası paketin hasarlı olduğunu fark ettiyseniz kargo görevlisine tutanak hazırlatarak tarafımıza göndermeniz gerekecektir.

Hatalı adres veya adreste bulamama durumundaki prosedür nedir?
Sitemize bildirmiş olduğunuz teslimat adresinin eksik ya da yanlış olması veya bu adreste teslimat esnasında bulunmuyor olmanız durumunda, siparişleriniz ilgili kargo şubesinde 3 gün bekletilir. Bu süre zarfında alınmayan ya da teslimat için irtibat kurulmayan siparişler vilinze.com’a geri gönderilir. Bu ve benzer durumlarda tüm kargo giderleri alıcıya aittir.

Teslim alan kişi ve kapsamı nedir?
Siparişinizin kargo görevlisi tarafından teslimi esnasında belirtilen isme teslim edilmekle koşullandırıldıysa da alıcı teslimin belirttiği bir başka kişiye yapılmasını da talep edebilir. Söz konusu sipariş alıcıdan başka bir kişi ya da kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilmek istenen kişi ya da kuruluşun siparişi teslim almayı kabul etmemesinden şirket sorumlu tutulamaz.

Koleksiyonlar