Salonlarınızda Kendinizi Yansıtın

Salonlar evlerimizdeki en önemli mekanlardan birisidir misafirlerimizi ağırlarken keyifli vaktiler geçirirken… Salonlardaki bir obje bile ortamın havasını değiştirmeye büyük katkı sağlarlar ama bakıldığında genellikle kullanıcıların salonlarında kendi benliklerini yansıtmadığını görürüz. Daha çok, misafirler ne der? Ne düşünür? Onlarda uyandıracak duyguları düşünerek konfor hiçe sayılarak etraftan görülen bir tarzla salonlar klasikleşen bir düşünceyle tasarlanır. Aslında doğru olan şey evinizin görülmeyen kısmı yatak odanızın tasarımında nasıl kendi ihtiyaçlarınıza göre mobilyalar, aksesuarlar tercih ediliyorsa salonlarımızda da bu yaklaşımla mobilya seçimi dekoratif ürünler seçerek salonlarımızı yaşam alanlarımıza çevirebiliriz.

Genellikle evlerimizin en büyük alanı olan salonlarımıza kendimiz bir tasarım yapmaktan hep korkar çekiniriz. Öncelikle kendimizi özgür hissederek farklı tarzlarda da olsa sevdiğimiz şeyleri bir araya getirerek kendimize özgü bir tarz oluşturarak mutlu olacağımız yerde yaşamalıyız.

Avangard Salon

Özellikle ülkemizde herkesin kullandığı kullanmaya çalıştığı Avangard tarz günümüzde klasikleşen moda niteliğinde olduğu için çok sık kullanılmaktadır. Bu tarz çok gösterişli ve çok da konforlu olmayan sadece misafir ağırlanmaya müsait misafir olmadığı günler ise adeta salonlarımızın kapısını kitleyerek asla misafir olmadan o odaya giriş izni olmadığını varsaydığım bir tarz olsa da bu tarzı daha değişik tarzlarla harmanlayarak gerçekten hem konforlu hale getirerek keyif alabileceğimiz mekanlar oluşturabiliriz. Bu tarz varaklar, gold detaylar aynalar büyük şamdanlarla içinizdeki ruh halinizi yansıtan bir tarzdır.

Country Tarz Salon Tasarımları

Country tarz denilince akla gelen ilk şey kesinlikle tazelik ve rahatlıktır. Bu tarzı salonlarında tercih eden kullanıcılar konforuna düşkün, salonlarında ruhlarını dinlendirmeye aşık dışardayken şehrin kalabalık curcunasından kaçarak evime gidip salonuma kavuşayım kahvemi alarak berjerimde koltuğumda kahvemi içeyim dediklerini duyar gibiyim.

Bu tarzı salonlarımızda özellikle yansıtmak isterken seçeceğimiz mobilyalar tabi ki de bu tarza oldukça katkı sağlarlar. Ne kadar eskiye yönelik bir tarz olsa da ,eskiyi bugüne getiren mobilya tasarımları günümüzde oldukça yaygın oldukları için eskiciden, eski nostaljik pazarlardan bu country tarzı mobilyaları arayıp taramaktansa veya bu zaman ve çaba isteyen bir seçime vakti olmayan kullanıcılar için yeni olup eskinin kokusunu dahi barındıran mobilya aksesuar seçimiyle bu tarzı salonlarınıza taşıyabilirsiniz.

Uyumsuzluğun Uyumu Etnik Tarz

Bu tarzda yok yok… Etnik tarz tam olarak insanın duygularının dışa vuruş şeklidir diyebiliriz aslında bu tarzda tasarım yaparken belirli sınırlar içinde kalmayarak beğendiğiniz ilginizi çeken mobilya aksesuar, aydınlatma hepsini bir araya getirerek doğal bir yaşam alanı tasarlamanızı sağlar.

Hayal gücünüz ve içinizdeki hevesle antikacıdan, eskiciden ya da bu duyguyu yaşatan yeni mobilya seçimlerinizle salonlarınızı istediğiniz gibi döşeyerek ruhunuzu yansıtın.

Modern Tarz Salon Tasarımları

Modern tarzda salon tasarlamak modayı takip eden bir kullanıcı için oldukça kolay ve ulaşılabilirdir. Çünkü modern tarz her zaman yeniliği öngörerek ayağınıza kadar getirerek bu yeniliği evlerinize taşımaya yardımcı olur.

Yeniliği evinize getirmek istiyor ve gününüz modasını salonlarınızda yansıtmak istiyorsanız bu tarz tam da size uygun.

Bu tarzda bir salon tasarımında kullanılacak mimari yansımalar duvar çıta uygulamaları bunlara uygun aprikler ,tablolarla tabi ki de olmazsa olmaz mobilyalarla salonlarınızı güncel tutarak ruhunuzu duygularınızı ve yeniliği yansıtabilirsiniz.

Melike ÖZSOBACI
İç Mimar

Koleksiyonlar