Evinizdeki Bahçeyi Kendiniz Tasarlayın

Havaların ısınması baharın gelmesiyle birlikte bahçesi olmayan ev sakinleri, açık havalı ortamlarda vakit geçirmek ister. Özellikle de şehir merkezinde yaşayan insanların bahçe sahibi olmaları mümkün olmamakla beraber ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle de evde kaldığımız bugünlerde havanın güzelleşmesiyle balkonları olan insanların, balkonlarının kıymetini anlayarak balkonlarını güzelleştirmeye çalıştığı gözlemlenmiştir. Baharı ve bütün yazı geçirmek için adeta bahçe havası balkonlarımızda tasarlamak mümkündür.

Küçük Balkon Tasarımları

Balkonlar ev seçiminde önemli bir ayrıntıdır. Genellikle sıcak iklimlerde yaşayan insanlar, bu kritere çok önem vermekle birlikte genellikle büyük balkonlar tercih etmektedir ama maalesef çoğu balkon küçüktür. Küçük balkonları büyük tasarlamak aslında bizlerin elindedir.

Minderlerle tatlı, romantik bir alan oluşturmak aslında tam küçük balkonlara göre. Minderlerle büyük bir oturma alanı oluşturarak kahvenizi yudumlarken kitap okuyup veya bilgisayarınızda işlerinizi hallederken sırtınızı rengarenk Kırlentlere yaslayabilirsiniz. Modern mekan tasarımlarında sıkça karşımıza çıkan renkli ve farklı ebatlarda kırlent kullanımı göze çarpar. Kırlentler sayesinde konforlu ve eğlenceli balkon keyfi sürerek mumluklarıyla da arkadaşlarınızla veya eşinizle romantik bir ortam yaratmak sizin elinizde.

Bol saksılı bitki ve çiçeklerle balkonunuzu zenginleştirerek daha çok bahçe ortamı yaratabilirsiniz.

Masa ve sandalyelerle küçük balkonda alan tasarlamak için katlanabilir sandalyeler tercih edebilirsiniz.

Hem küçük balkonlarda yer kaplamaması hem materyallerinin dış mekanlara dayanıklılığı hem de katlanabilir olmasıyla birlikte tüm öğünlerinizde veya ufak tefek kaçamaklarınızda size mis gibi doğa esintisinde huzurlu vakit geçirmenizi sağlar.

Geniş Balkonlar

Şehrin ortasında yoğunluğun, stresin ve gürültünün içerisinde yaşamaktayız. Evlerimize geldiğimizde balkonlarımızı doğaya açılan ve dolayısıyla bizi rahatlatacak ortamlar olarak görürüz. Peki bunu ne kadar başarabiliyoruz? Evlerinizde geniş balkonunuz varsa biraz daha şanslısınız demektir. Saksılarda istediğiniz meyve sebze ve bitkilerinizi yetiştirip, adeta bahçe ortamında doğayla iç içe yaşamanın tadına varıp şehrin tam ortasında bu hissiyatı yaşayabilirsiniz.

Doğadan bahsederken doğanın bize sunduğu ve doğadan elde edilmiş ürünleri kullanmak tam da balkonlara yakışır.

Melike ÖZSOBACI
Yük. İç Mimar

Koleksiyonlar