Balkon ve Kişisel Köşenize Efektif Dokunuşlar

Evimizde daha fazla zaman geçirdiğimiz bu günlerde kendimizi daha iyi hissetmek için küçük ama sıcak alanlar oluşturmanın tam sırası. İşte Vilinze’nin Mimarlarından sizin için Dekorasyon Fikirleri.

Gesi

Kendi zevklerimize göre şekillendireceğimiz, saatlerce kitap okuyup ya da huzurla bir plak dinleyebileceğimiz mekanlar güzel olmaz mı?

Kendimize ne kadar zaman ayırabiliyoruz? Belki de pek çoğumuz kitap okumak, yazmak veya bir köşeye çekilip müzik dinlemek için yeterince vakit ayıramadığını düşünüyor. Bunu değiştirmenin belki de tam sırası.

Üniversitedeki bir hocamın sözü hala aklımdadır; ” Biz mimarlar, insanların hareketlerini tasarlarız”. Mekanlar insanların rutinlerini oluştururlar onları nasıl kurgularsanız zamanla o mekanlar gibi yaşamaya başlarsınız. Birçok konseptin de oluşumu ihtiyaçlardan doğar. Kendimizi rahat hissedeceğimiz ve keyifli zaman geçirebileceğimiz köşeler yaratmazsak evimiz ne kadar büyük olursa olsun bize boğucu gelebilir. Kendi zevklerimize göre şekillendireceğimiz, saatlerce kitap okuyup ya da huzurla bir plak dinleyebileceğimiz mekanlar güzel olmaz mı?

İşte bu mekanların baş rolünde de berjerler var.

Kurgulanan mekanın odak noktasında sadelik içerisinden kendini ortaya çıkaran bir renk olarak kullandığımız berjerler hem işlevsel hem de görsel olarak tasarımlarımızın bir parçasıdır. Renklerin ruh halimiz üzerinde hiçte azımsanmayacak bir etkisi vardır. Evinizin duvarlarında yer vermek için belki fazla cesur bulduğunuz ama yine de çok sevdiğiniz renkleri size özel bir köşede kullanabilirsiniz. Bunu bir koltukla, şık bir pufla ya da duvardaki bir tabloyla yapabilirsiniz.

Perge

Şehir hayatının stresinden kurtulup kendimizi bir nebze olsun rahatladığımız balkonlarda kompakt mobilyaların rolü büyüktür.

Günümüz mekanlarında kısıtlı alanlar insanların kompakt mobilyaları daha fazla tercih etmesine neden olmuştur. Mekanların daha küçük ölçeklerde olması veya mekanların farklı kullanımlar içerisinde fonksiyon sağlayabilmesi için de kullanışlı ürünlerdir.

Bahar ve Yaz aylarında dinlenmek için dış mekanlar her zamanki gibi hayatımızın bir parçası olmuştur. Şehir hayatının stresinden kurtulup kendimizi bir nebze olsun rahatladığımız balkonlarda kompakt mobilyaların rolü büyüktür. Birkaç saksı içerisinde çiçekler ve renkli aksesuarlar ile kendimize küçük bir bahçe yaratabiliriz.

Balkonlarımızda en çok tercih edilen ürünlerden bir tanesi de taşıma ve saklama kolaylığı ile şüphesiz katlanabilir sandalyelerdir.

Bu ürünlerin tasarımları işlevlerinden doğduğu gibi konumlanacağı mekana göre de malzeme seçenekleri sunmaktadır. Dış mekan ürünleri için dayanıklı ahşap ve metal malzemeler doğru seçim olacaktır. Kendi balkonunuzu kendi yaşam tarzınıza göre dizayn ederken Vilinze’nin Katlanılabilir Dış Mekan Sandalyesi Perge’ye göz atmayı sakın unutmayın.

Ali CANSARAN
Mimar

Koleksiyonlar